Beszámoló nemzetiségi táborozásról
Beszámoló nemzetiségi táborozásról.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kiírt nyertes pályázat keretében Kőszegre vittük tanulóinkat táborozni. A Vas megyében, az osztrák határ közelében lévő városban három kultúra keveredik: a magyar, a német, a horvát. Gazdag történelmi múltja révén sokszor jelentős szerepet töltött be Magyarország és Ausztria történelmében.
A hétnapos tábor programjai:
Kőszeg megismerése: interaktív kiscsoportos kutakodás -> feladatlap kitöltése kiemelve benne a Kőszegen élő német nemzetiségű népesség letelepedését, körülményeit.
Daltanulás, népi játéktanulás drámapedagógiai módszerek alkalmazásával.
Népszokások, ünnepkörök: ismeretgyűjtés-, rendszerezése, jelenetek alkotása.
Riportkészítés helybeli német lakosokkal.
Jellemző sváb népviseletek, kiscsoportos kooperatív feldolgozással. Sváb zenei élet jellemző hangszerei, harmonika, táncok jellemzői.
Részvétel német nyelvű misén.
A Jurisics vár megtekintése, német nyelvű idegenvezetés a történelmi belvárosban.
Bechtold István Természetvédelmi Látogatóközpont megtekintése -> német nyelvű kérdéssor a látottakról.
Túra a Kálvária-hegyre.
Kirándulás Lékára.
Fürdőzés Bükön.
Mindez szorosan kapcsolódik intézményünk kerettantervéhez, felöleli a tantervben megjelölt témákat.
A magyarországi német nemzetiség számára a nyelv és a kultúra az identitás fenntartásának alapvető feltétele. Sokrétűen felhasználható tudásra és képességekre kell törekedni. Fontos, hogy élményszerű helyzetekben találkozzanak a legfontosabb hagyományokkal, életmóddal, és a nemzetiség kultúrájával.
A német népismeret tanulása a tanulók számára lehetővé teszi, hogy nyitottak legyenek a mássággal szemben, amely alkalmassá teszi őket más nemzetiségek és népek elfogadására.
Ez a tábor a cselekvésközpontú feldolgozási formák egyike, amely a tanulókat olyan tapasztalatokhoz juttatja, amelyekre saját környezetükben már nem tehetnek szert.